Kategorie
Imprezy Koncerty

Dni Kultury Afroamerykańskiej

2–11 marca 2021 roku

Miejsce
online

Corocznie w lutym w Stanach Zjednoczonych obchodzi się miesiąc poświęcony historii i kulturze czarnoskórych Amerykanów „African – American Heritage Month”. Aż do lat 60. dwudziestego wieku, historycy głównego nurtu pomijali ten temat w historii i kulturze USA. Dopiero prezydent Carter oficjalnie wprowadził obchody „Black History Month”. Od tego czasu w lutym odbywają się wydarzenia mające na celu popularyzację tej kultury.

Dni Kultury Afroamerykańskiej obejmują serię wykładów-koncertów anglojęzycznych związanych tematycznie z „Black History Month”.

W ramach obchodów jubileuszu 75-lecia nasz Uniwersytet będzie miał przyjemność otworzyć cykl wykładem inauguracyjnym „African American Music Styles”. Kolejne trzy wykłady koordynowane będą przez zaprzyjaźnione uniwersytety.

prelegent: Stan Breckenridge
przyjaciel konsulatu, profesor muzykologii, nauczyciel akademicki i artysta muzyk w jednej osobie. Od czasu pobytu na stypendium Fulbrighta w 2012 roku związany z Polską, wykładał w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wcześniej przez lata był profesorem muzykologii i wykładowcą historii i kulturoznawstwa Afroamerykanów w University of Southern California, Fullerton.

Rejestracja na wydarzenia w ramach Dni Kultury Afroamerykańskiej potrwa do 28 lutego 2021 roku. Osoby zarejestrowane otrzymają drogą e-mailową linki do wydarzeń. Osoby reprezentujące Uniwersytet Pedagogiczny proszone są o rejestrację za pomocą adresów e-mail w domenie up.krakow.pl lub student.up.krakow.pl.

Organizatorzy
Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Rzeszowski
Konsulat Generalny USA W Krakowie

strona internetowa